top of page

O nás

Jak to všechno začalo...

Mezinárodně chráněná chovatelská stanice FCI Villi Virta byla založena roku 2011, pod registračním číslem 806/11.
Naším cílem je odchovávat pouze zdravé, vyrovnané, práceschopné a exteriérově kvalitní psy. Hlavním zájmem je práce se psy, jejich výcvik a příprava na vrcholové zkoušky a závody ve sportovní kynologii. Proto plánujeme jen vysoce kvalitní odchovy, rodiče musí  být typickými představiteli svého plemene, musí být zdraví, pracovití, povahově vyrovnaní a nejlépe prověřeni vrcholovými závody.
 
Název Villi Virta znamená finsky "divoký potok", tak se totiž v dávných dobách nazývala říčka Chomutovka, která protéká pár metrů od našeho domu.
Zakladatelkou chovné stanice byla německá ovčačka Gotika Aritar Bastet, první fenka, se kterou jsem splnila vrcholové zkoušky a zúčastnila se mnoha závodů. Byla natolik výjimečná, že dalšího pejska jsem chtěla jen po ní a proto vznikla Villi Virta. Bohužel osud tomu chtěl jinak a po Arince (Gotice) žádný pokračovatel není. Její krev bych v budoucnu ráda do chovu vrátila prostřednictvím potomka některého z jejích synů. 
Téměř náhodou se doma vyskytla tervuerenka Chilli (Belgica Blue Penny), ačkoli jsem do té doby belgičáky moc nemusela, ona mě uchvátila. Od štěněte byla trénována s myšlenkou vrcholových závodů a je opravdu skvělá, je to pracant, který to má v hlavě naprosto srovnané, na place blázen a v běžném životě normální pes. Proto jsme se rozhodli uchovnit i ji. Nyní už vím a doufám, že doma vždycky bude i tervík :-)

Jak se u nás psi mají...

Pejskové žijí převážně venku, jsou s námi kdykoliv je to možné, jinak mají svůj výběh, kde jsou společně a mohu si tam dělat co chtějí :-) Nikdo jim tam nevyčítá hrabání děr či třísky :-) V případě potřeby, během hárání či po jídle mají k dispozici velké kotce. Každý se zateplenou a vyhřívanou boudou :-) Každý den se něco děje, ať už je to trénink na cvičáku, hřišti, obrany, stopa, procházka či jen trénink na zahradě.. Vstup do domu zakázaný nemají, i tam tráví část svého času, hlavně v zimě ;-)
Pokud máme štěňátka, dávám jim maximum, od mala jsou zvykána na zvuky, různé povrchy, jiné psy i homo sapiens všech velikostí :-) Učím je zdolávat překážky, jíst za ztížených podmínek, hrát si se vším možným, jako pamlsky dostávají hlavně sušené maso a piškoty, na kousání pařátky, uši a jiné. Od malinka v nich podporuji činnost pro získání krmení (nejí "zadarmo" ) a nikdy jim nic nezbyde. Pravidelně střídám hračky a rozvíjím kořistnický pud ;-)

Něco o mě...

Ke psům jsem tíhla již odmala a to i přes to, že v rodině jsme žádného neměli. Už jako dítě jsem venčila pejsky známých a kamarádů a aniž bych cokoli věděla o výcviku psi mě přirozeně respektovali a poslouchali..
 
Kynologii jako takové se věnuji od čtrnácti let, koupili jsme s rodiči dům a k tomu patří pes, proto jsme si pořídili německého ovčáka, na mé naléhání fenku, a se psem se přeci musí na cvičák... Možná kdyby tenkrát mamka věděla, že už ze cvičáku neodejdu, nepustila by mě tam :-D
Mou první fenou byla tedy Rita bez PP. Okusily jsme spolu klasický výcvik v řadě, obrany v kruhovce, extra motivační stopy a základy vyhledávání. Nakonec jsem s ní stihla složit pouze vytrvalostní záchranářskou zkoušku. Vzhledem k její nevyrovnané povaze nebyla vhodná pro další výcvik, strašně se bála střelby a jiných hlasitých zvuků. Do konce svého života se věnovala dog trekkingu s otčímem.
Moje druhá fenka byla Nara z Golha, koupila jsem si jí s pomocí dobré známé, za peníze z brigády. Můj první vlastní pes :-)  Původně jsem se chtěla věnovat pouze záchranářskému výcviku, nakonec jsme se věnovaly i canisterapii a později jen sportovní kynologii. I přes zdravotní problémy související s dysplazií kyčelních kloubů 4/4 jsme spolu složily 19 zkoušek a zúčastnily se mnoha krajských závodů. Byl to pes, který mě opravdu hodně naučil, musela jsem přemýšlet nad každým cvikem.. Už na jednom z prvních závodů s Narou jsem si uvědomila, že bych v budoucnu velmi ráda byla rozhodčím.. 
Mým třetím psem byla fena Gotika Aritar Bastet, úžasná, tvrdá fena, kterou jsem milovala, původně byla kamarádky, ale ta otěhotněla a vzhledem k Arinky aktivitě byla škoda s ní necvičit. Začali jsme spolu cvičit o víkendech během mých studií na VŠ, po dokončení školy jsme se domluvily a já si Arinku nechala natrvalo, to jí byly dva roky.. Díky ní jsem si mohla začít plnit sny, zvládnout vrcholové zkoušky a účastnit se Velkých závodů!  Gotika mě školila celý její život, vždy něco vymyslela, ale byla to výzva a nikdy mě to s ní nepřestalo bavit!
V roce 2013 jsme se zúčastnili skvělého Cacitu v Dobříši, mého prvního velkého závodu, stovky lidí, krásné hřiště.. byl to zážitek a od té doby jsme takových akcí spolu absolvovali několik. Kdo tam nebyl, neumí si představit ten pocit, tu atmosféru.. Od té doby si už bez velkých akcí nedokážu představit svůj život, tréninky mě velmi baví a naplňují a účast na závodě je vyvrcholením snažení :-) Někdy se zadaří více, jindy méně, ale to už je sport. Pes ani psovod není stroj! :-)
A jak šel čas, můj sen o tom být rozhodčím se stával reálnějším, a v roce 2018 jsem splnila podmínky a stala se rozhodčím z výkonu II.třídy :-) V roce 2022 bych ráda své obzory ještě rozšířila a stala se rozhodčím I.třídy.
Aktuálně cvičím s fenkou belgického ovčáka tervueren - Chilli. Pravým jménem Belgica Blue Penny. Máme splněné nejvyšší zkoušky a pravidelně se účastníme vrcholových závodů. Mám jí moc ráda, je to zrzavej ďáblík, moje časovaná bomba :-) 
V roce 2021 přibyla po dvouleté odmlce domů opět i německá ovčanda, Brixie Padimor. Mnou obávané štěněcí období jsme zvládli a cvičíme dál. Bála jsem se si pořídit šťeňátko, protože to poslední, Berry Villi Virta po Arince mi umřela na komplikace po úraze ve čtyřech měsících. Jsem ráda, že jsem své obavy překonala a "malou" Rixie doma mám! Je to blázen, fascinovaná kořistí a figurantem. 
Velmi mě naplňuje i činnost trenéra a jsem pyšná na každý úspěch! Většinou cvičím jen s jedním člověkem, chodím běžně do práce a tak moc času nemám. Jsem velmi šťastná, když najdeme cestu a psovod i pes jsou spolu v harmonii a šťastní. Mimo klasického sportovního výcviku jsem pomáhala s voříšky, lousiánem, boxery, ovčáky až po kavkazáka. Ocenění v podobě slov od zkušenějších či zcela změněnému výrazu psa po pár tréninkách mě žene dál.
Moje "trenérské úspěchy"..
* Affien Villi Virta s bývalým partnerem - BH, IPO1,2,3, FH1,2, Zvv1, ZPS1, úspěšná účast na krajských závodech
* Amigo Lenax-BO s Luckou, mládežnicí - ZZO, BH, IGP2, ZVV1, úspěšná účast na krajských závodech a VS mládeže
* Frenky Snug  "Max"  stafbullík mojí kamarádky a aktuální spolucvičící Ivči- ZZO3
* Sagar Faustus Bohemia s mojí kamarádkou a aktuální spolucvičící Ivčou - BH, IGP1,2,3
Výcvik mne velmi baví, ráda řeším trable, hledám cesty, diskutuji s ostatními a ráda čerpám z rad zkušenějších.
Pár citátů, se kterými nejde nesouhlasit :)
 • Nehledejme co nás rozděluje, ale hledejme co nás spojuje!!
 • Nikdo neocení genialitu vašich slov více než váš pes. (Christopher Morle)
 • Člověk je psí představa o tom, jak by měl vypadat Bůh. (Holbrook Jockson)
 • Pes je jediné stvoření na světě, které vás miluje víc než sebe. (Josh Billings)
 • Není na světě lepšího psychiatra, než je štěně olizující vám obličej. (Ben Williams)
 • Psi nejsou celým naším životem, ale díky nim je náš život úplný. (Roger Caras)
 • Pes a člověk mohou vytvořit tak silný vztah proto, že dokážou vzájemně pochopit své citové reakce. Pes má možná větší radost ze života než my a tento pocit z něj vyzařuje natolik silně, že se z něj těšíme i my lidé. (Jeffrey Masson)
 • Na této planetě náhod jsme sami, naprosto sami, a ze všech forem života, jimiž jsme obklopeni, s námi žádná neuzavřela spojenectví - jedinou výjimkou je pes. (Maurice Maeterlinck)
 • Chcete-li mít ze psa skutečnou radost, neměli byste se pokoušet vychovat ho tak, aby byl tak trochu člověk. Vtip je v tom, nebránit se možnosti, že se vy stanete tak trochu psem. (Fran Lebowitzová)
 • Na psí společnosti je nejlepší to, že ze sebe můžete dělat šaška a pes vás nejen nebude plísnit, ale bude šaškovat společně s vámi. (Samuel Buttler)
 • Zemi obývají inteligentní tvorové zvaní lidé. Téměř všichni jsou ve vlastnictví psů a koček.
 • Ať už dáte psovi do misky jakoukoliv pochoutku, pes vás bude vždycky podezírat, že vy máte k jídlu něco lepšího.
 • Kdybychom psi naučili mluvit, ztratili bychom posledního přítele. (Sofoklés)
 • Nejoddanější přátelé jsou jako psi - nakonec vás kousnou, když jim budete pořád ubližovat. (Tristan Bernard)
 • Průměrný pes je lepší osobnost než průměrný člověk. (Andrew Rooney)
 • Historie je více naplněna příklady o věrnosti psů než o věrnosti přátel. (Guy de Maupassant)
 • Psi mají jedinou chybu - věří lidem. (Elian J. Filbert)
 • Na počátku stvořil Bůh člověka. A když ho viděl nedokonalého, dal mu psa. (A. Toussenel)
 • Jestliže v ráji nejsou psi, potom chci po smrti jít tam, kam odešli oni.
 • Nemilujete-li psy, nemilujete věrnost. (Napoleon)
 • Čím více poznávám lidi, tím více miluji psy. (Bedřich Veliký)
 • Pán Bůh nám dal v podobě psa opravdového přítele, neboť věděl, že takového mezi lidmi nenalezneme. (Josef Fousek)
bottom of page